Dzisiaj jest: sobota 23 listopada 2024. Imieniny obchodzą: Adela, Erast, Felicyta, Klemens, Klementyn, Orestes, Przedwoj.

24 września panie: Elżbieta Bilińska i Marzena Pudrzyńska, Małgorzata Barańska zorganizowały wycieczkę do Torunia. W wycieczce uczestniczyło 37 uczniów i jeden rodzic. Plan wycieczki obejmował wizytę w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium”, a tam młodzież mogła zapoznać się z wystawą interaktywną „Orbitarium” Jej centralnym elementem jest model sondy Cassini o połowę mniejszy od oryginału pracującego na orbicie planety Saturn. Z pulpitów rozmieszczonych wokół sondy można sterować jej urządzeniami, a także sprawdzić do czego służą.

Warto poszukać, gdzie umieszczony jest zbiornik paliwa, a przede wszystkim własnoręcznie uruchomić efektowne silniki odrzutowe. Na zawieszonych ekranach można wyświetlić krótkie animacje komputerowe i prześledzić losy innych misji kosmicznych oraz poznać bliżej planety Układu Słonecznego.
W sali Orbitarium znajdują się też interaktywne stanowiska. Dzięki nim znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań, a przystępne opisy tłumaczą prezentowane zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie. A wszystko to poprzez zabawę, proste eksperymenty i w atrakcyjnej formie.
Sala Planetarium to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlamy popularne pokazy astronomiczne. Projekcje te trwają około 40 minut. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk.
Sercem sali Planetarium jest projektor gwiazd RFP II niemieckiej firmy Zeiss, który służy do wiernego odtwarzania wyglądu nieba z dowolnej chwili i dowolnego miejsca na Ziemi. Tak więc na sztucznym niebie, którym jest kopuła o średnicy 15 m, możemy przedstawić układ wszystkich 6000 gwiazd widocznych gołym okiem, konfigurację planet na tle zodiaku, układ gwiazdozbiorów, fazy Księżyca, zaćmienia - słowem wszystkie zjawiska widoczne z Ziemi na niebie prawdziwym. Projektor zajmuje centralne miejsce na sali, a wokół niego znajduje się 196 foteli.
Niezwykłe, przestrzenne obrazy tworzą animacje video oraz slajdy wyświetlane w dwóch specjalnych systemach: panoram 360 stopni oraz all-sky.
Siedząc wygodnie w fotelach oglądamy seanse. Nad naszymi głowami pojawiają się tysiące gwiazd i kosmiczne animacje. Opowieść prowadzi dla nas narrator, a całości dopełnia muzyka.
Po wizycie w Planetarium udaliśmy się na stare miasto pod pomnik Mikołaja Kopernika, który stanowił punkt zbiórki. Uczniowie mieli godzinę na obiad i zakup pamiątek. Wróciliśmy wzbogaceni o niesamowite przeżycia.

 

Polecamy

Akcje

Partnerzy

Odwiedziny

Dzisiaj1
Wczoraj9
W tym tygodniu79
W tym miesiącu212
Ogólnie155905