Dzisiaj jest: sobota 18 maja 2024. Imieniny obchodzą: Aleksander, Aleksandra, Alicja, Edwin, Eryk, Eryka, Feliks, Irina, Liboriusz, Myślibor, Wenancjusz.

Powołany do życia na początku roku szkolnego 2013/2014 DKF (Dyskusyjny Klub Filmowy) jest konsekwencją propozycji szkoły skierowanej do uczniów obecnej klasy II a o profilu językowo-filmowym, której w ramach dodatkowych godzin zaoferowano m.in. edukację filmową. Opiekunem grupy dyskutantów jest nauczyciel języka polskiego – p. Aldona Waszak.

Zgodnie z zasadą: „Im więcej czytasz, oglądasz, słuchasz –tym lepszym będziesz recenzentem”, w minionym roku szkolnym postawiliśmy na wartościowe tytuły filmowe (Cześć Tereska, Moja łódź podwodna,300 mil do nieba, Nienormalni, Wszystko może się zdarzyć, Jestem zły, Dług, Katedra) . Efektem cotygodniowych spotkań czwartkowych, wpisanych w plan zajęć ( 8 godzina lekcyjna), był udział w dyskusjach na tematy poruszane w filmach, oswajanie języka filmowego oraz pisanie recenzji obejrzanych obrazów. Formuła zajęć miała sprzeciwiać się bezrefleksyjnemu obcowaniu z wszechobecnym medium filmowym oraz uświadomić młodym widzom, że film to nie tylko tania masowa rozrywka, ale że za jego pośrednictwem można powiedzieć coś ważnego o nas, o innych, o świecie.

Wsparciem dla nas w pracy z materiałem filmowym był pakiet dydaktyczny przygotowany przez FILMOTEKĘ SZKOLNĄ. Tym samym wzięliśmy udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym pt. Filmoteka Szkolna. Akcja! współtworzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
I chociaż FILMOTEKA SZKOLNA zdominowała nasze zajęcia, staraliśmy się również wyjść poza jej filmowe propozycje.

Ubiegłoroczny program to rodzaj rozgrzewki przed kolejnymi zaplanowanymi w bieżącym roku zajęciami. W tegorocznych planach mamy uruchomienie bloga filmowego, na którym zostaną opublikowane m.in. recenzje i wypowiedzi klubowiczów nt. obejrzanych filmów oraz udział wybranych uczniów w trzymiesięcznym kursie internetowym, podczas którego kursanci pogłębią swoją wiedzę filmową, będą mieć okazję nakręcenia własnego filmu a także udoskonalą warsztat krytyka filmowego.


Zatem przed nami kolejne spotkania z tematyką filmową.

 

 

 

Filmoteka Szkolna. Akcja! – kurs internetowy dla uczniów

W bieżącym roku szkolnym 2014/2015 młodzież z naszej szkoły wzięła udział w projekcie edukacyjnym pt. Filmoteka Szkolna. Akcja! ,dołączając w ten sposób do sieci szkół, które upowszechniają elementy edukacji filmowej razem z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Program jest kontynuacją działań podjętych w latach poprzednich.

Tym razem cztery uczennice z klasy II a jako grupa KLAPS : Dominika Balcerak, Agnieszka. Gralak, Klaudia Kozłowska i Patrycja Zdrojewska podczas trzech miesięcy zajęć on-line podnosiły swoje kompetencje filmoznawcze, czego efektem jest m.in. założenie bloga filmowego na platformie CEO, nakręcenie własnego filmu dostępnego na YouTube oraz udoskonalenie warsztatu krytycznego. Działaniom młodzieży przez cały okres trwania kursu swoim bacznym okiem przyglądali się doświadczeni mentorzy, którzy wspierali ich w pracy. Opiekunem stacjonarnym była p. Aldona Waszak – nauczyciel języka polskiego.

Udział w kursie nie tylko wzbogacił wiedzę uczennic na temat historii kinematografii oraz poszerzył umiejętności w zakresie tworzenia filmów, ale także był okazją do poznania ciekawych ludzi z całej Polski i nawiązania nowych kontaktów.
Zainteresowanych działaniami filmowymi naszych uczniów zapraszamy do odwiedzenia bloga grupy KLAPS:
http://blogiceo.nq.pl/klapsiki/

 

 

 

 

 

 

Polecamy

Akcje

Partnerzy

Odwiedziny

Dzisiaj8
Wczoraj3
W tym tygodniu36
W tym miesiącu112
Ogólnie153244