Dzisiaj jest: piątek 4 października 2024. Imieniny obchodzą: Edwin, Franciszek, Konrad, Konrada, Manfred, Manfreda, Rozalia.

 

25 czerwca 2013 roku uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. M. Barańskiej, p. J. Czopińskiego, p. W. Kaczmarka i p. L. Małkowskiej pojechali do Warszawy. Wycieczka zaczęła się od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik. Tutaj uczniowie mogli zaobserwować liczne prawa przyrody samodzielnie przeprowadzając doświadczenia na interaktywnych wystawach.

 

Drugim punktem wyjazdu było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Zainteresowani mogli udać się na Punkt Widokowy i posiedzieć na trybunach. Część wycieczkowiczów przeszła Trasą Piłkarza. Tu można było przekonać się, którędy piłkarze przybywają na stadion, zobaczyć jak wygląda Strefa Zawodnicza i piłkarskie szatnie.

 ________________________________________________________________

W dniach 03.-07.06.2012 uczniowie naszego gimnazjum w ramach SKTP uczestniczyli w Zielonej Szkole w malowniczym Beskidzie Sądeckim. Mimo tego, że pogoda nas nie rozpieszczała zwiedziliśmy : Krynicę, Muszynę Stary Sącz i Piwniczną. Mieliśmy okazję zobaczyć starą cerkiew w Złockim, oraz jedną z czterech mofet w Polsce ( co to jest mofeta można sprawdzić w Wikipedii).

 Najważniejszym ( i najbardziej lubianym) przez uczestników punktem wyjazdu były piesze wycieczki górskie. Weszliśmy na Trześniowy Groń i Runek ( obydwa szczyty powyżej 1000m n.p.m) . Niestety pogoda nie pozwoliła nam „podeptać” Radziejowej – najwyższego szczytu Beskidu Sądeckiego – cały dzień spędziliśmy w schronisku na Niemcowej u niezwykle gościnnego Pana „Harissa”. Tam mieliśmy okazje pograć w stukana ( gra skonstruowana przez właściciela schroniska) , siatkówke pochyłą (boisko znajdowało się na zboczu góry), oraz doświadczyć życia „no plugged” ( w schronisku nie ma prądu elektr.). Wieczorami w ośrodku :Stefanka” ( tam właśnie byliśmy zakwaterowani) kwitło życie towarzyskie – uczestnicy mieli do wyboru: boiska sportowe, siłownię, dyskotekę , ognisko z kiełbaskami lub basen z sauna. Pięć dni minęło niewiadomo kiedy.

 ____________________________________________________________________________

Gimnazjaliści „Szlakiem Orlich Gniazd” W ramach projektu edukacyjnego pn. „Równe szanse dla młodych mieszkańców Powiatu Włocławskiego” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, realizowanego na terenie wszystkich gmin z terenu Powiatu Włocławskiego przewidziano realizację czterodniowej wycieczki dla uczniów biorących udział w projekcie, w ramach realizacji dodatkowych zajęć pozaszkolnych rozwijających kompetencje kluczowe w zakresie nauk przyrodniczo – matematycznych.

15 października 2012 r., na wycieczkę wyruszyło 30 uczniów Gimnazjum nr 1 w Brześciu Kujawskim i 15 uczniów z Gimnazjum nr 2 w Wieńcu. Opiekę sprawowali: Marzena Pudrzyńska (G1), Małgorzata Ławińska (G2) oraz ks. Piotr Kowalski (G1).

Program wycieczki pn. ”Szlak Orlich Gniazd” obejmował:

  • Częstochowę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Częstochowskiego. Mieszczą się nim zbiory artystów młodopolskich oraz sale etnograficzne poświęcone różnym profesjom. Weszliśmy również na wierzę widokową, z której podziwialiśmy panoramę centrum miasta. Następnie przespacerowaliśmy Aleją Maryi Panny do Parku im. Stanisława Staszica gdzie mieści się Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Tam zapoznaliśmy się z dziejami górnictwa rudnego w Polsce. Kolejnym punktem był  Klasztor na Jasnej Górze, Bazylika Krzyża Świętego i Wniebowzięcia NMP. Po czym udaliśmy się do miejsca zakwaterowania w ośrodku CKS PORAJ JASTRZĄB.
  • Dzień drugi rozpoczęliśmy od zapoznania się z przewodnikiem jurajskim Pawłem Kokoszką, który zabrał nas do Rezerwatu Przyrody Nieożywionej. Tam wspięliśmy się na Górę Zborów, która jest największym skupiskiem skał wapiennych na Jurze. Po drodze minęliśmy Jaskinię Głęboką. Po zejściu ze szczytu,  przemaszerowaliśmy obok „Diabelskich Mostów”, do „Bramy Twardowskiego”, a następnie udaliśmy się do źródeł wód jurajskich „Zygmunta i Elżbiety”.  Wizytę w Rezerwacie zakończyliśmy obejrzeniem filmu edukacyjnego na temat pozyskiwania kamienia wapiennego. Kolejnym punktem wycieczki były ruiny zamku w Olsztynie. Niestety nieustający deszcz nie pozwolił nam w pełni zachwycić się tym miejscem. Z zamku przespacerowaliśmy przez centrum miasta do miejsca gdzie znajduje się ruchoma Szopka Olsztyńska „Betlejemowo”. Wykonawcą jej jest ludowy artysta p. Jan Wiewiór. 
  • W trzecim dniu wycieczki udaliśmy się do wsi Podzamcze skąd rozpoczęliśmy kolejny dzień wędrówki. Najpierw udaliśmy się do punktu widokowego, aby podziwiać panoramę okolicy. Przemaszerowaliśmy leśnym szlakiem na górę Birów mijając po drodze dwa bunkry z okresu II wojny Światowej. Na  tej górze znajduje się rekonstrukcja osady z wczesnego średniowiecza. Następnie wędrując leśnym traktem przeszliśmy do ruin Zamku Ogrodzieniec. Uważa się je za najpiękniej zachowane ruiny zamkowe w Polsce. Kolejnym punktem był zamek w Bobolicach. Został on odrestaurowany przez senatora Jarosława Laseckiego i udostępniony do zwiedzania w 2011 r.  I ponownie wędrując szlakiem turystycznym przemieściliśmy się do ruin zamku w Mirowie, który był ostatnim punktem zaplanowanym na ten dzień.
  • I nadszedł ostatni dzień naszej wycieczki. Po śniadaniu ruszyliśmy na zwiedzanie ruin zamków w Smoleniu, Bydlinie i Rabsztynie. Niestety wszystkie trzy są w trakcie odbudowy i mogliśmy jedynie podziwiać je z zewnątrz, bądź z okien autobusu. Ostatnim punktem wycieczki była Pustynia Błędowska. Tam młodzież zapoznała się z uwarunkowaniami tego terenu i przyrodą wokół pustyni. Mieliśmy również chwilę na zabawę w parku linowym znajdującym się na jej terenie. Po obiedzie w zajeździe „U Karola” ruszyliśmy w drogę powrotną.

Realizacja zajęć przeprowadzonych w ramach wycieczki pozwoliła na zapewnienie uczniom możliwości poszerzania wiedzy i rozwoju zainteresowań w wielu dziedzinach nauki. Równie ważnym aspektem tej wyprawy była integracja z uczniami z sąsiadującego Gimnazjum w Wieńcu. Zawiązały się nowe przyjaźnie, które mamy nadzieję przetrwają.

___________________________________________________________________

„Złoty Liść Jesieni”.  5 października 2012 r. uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Moniki Gryczewskiej i pani Ludmiły Małkowskiej wzięli udział w Wojewódzkim XXXVIII Zlocie „Złoty Liść Jesieni”, który w tym roku odbył się w Warząchewce Polskiej. W imprezie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Celem zlotu było min. poznanie okolic Włocławka oraz integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i z dysfunkcjami.
Na początku każda ze szkół przedstawiła zabytki swojej miejscowości. My opowiedzieliśmy krótką historię Brześcia Kujawskiego i zaprezentowaliśmy najciekawsze miejsca naszej okolicy.
Kolejnym punktem imprezy był spacer po leśnej ścieżce przyrodniczo – ekologicznej. Pan leśniczy pokazał nam bardzo ciekawe obiekty otuliny Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Zlot zakończył się pieczeniem kiełbasek przy ognisku i wręczeniem nagród i dyplomów uczestnikom imprezy.


Wycieczka do Sierpca. W dniu 3 października 36 osobowa grupa młodzieży pod opieką p. M. Barańskiej, E. Bilińskiej i M. Pudrzyńskiej, wyruszyła na wycieczkę integracyjno – edukacyjną do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W Muzeum znajduje się kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, doskonale uzupełniających odtworzoną wieś rzędową. Są to:  

  • Zespół karczemny z karczmą z Sochocina – jedynym tego typu obiektem zachowanym na obszarze Mazowsza północno-zachodniego, kuźnią z Żuromina i chałupą z Drwał.
  • Zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu, z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną. W skład zespołu dworskiego wchodzi również oryginalna siedemnastowieczna kaplica z miejscowości Dębsk.
  • Kościół wraz z dzwonnicą. Jest to osiemnastowieczna świątynia przeniesiona w 2007 roku z miejscowości Drążdżewo położonej niedaleko Przasnysza.

Zwiedzaliśmy również oryginalnie zachowane zabudowania wiejskie. W obejściach zachowany jest również mikro-pejzaż związany bezpośrednio z rejonami, z których pochodzą konkretne zagrody, czy też elementy małej architektury: kapliczki, krzyże, etc.   W programie wycieczki było także zwiedzanie muzeum sztuki ludowej oraz powozowni. Uczniowie samodzielni wytwarzali masło, które następnie kosztowaliśmy z chlebem pieczonym według tradycyjnej receptury. Kolejnym punktem była przejażdżka wozem konnym, co wprawiło nas w doskonałe humory, aby w ostatnim punkcie wycieczki dobrze się bawić przy ognisku.


Polecamy

Akcje

Partnerzy

Odwiedziny

Dzisiaj3
Wczoraj7
W tym tygodniu56
W tym miesiącu32
Ogólnie155316