Dzisiaj jest: wtorek 18 czerwca 2024. Imieniny obchodzą: Efrem, Elżbieta, Gerwazy, Leonia, Marek, Marina, Paula.

Andrzejki – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.

„Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki).

Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.” (Wikipedia)
Klasa III b wraz z wychowawcą p. Małgorzatą Barańska i p. Marzeną Pudrzyńską przygotowała szereg zabaw akcentujących tę ludową tradycję. Miały one miejsce 24 listopada, podczas lekcji z wychowawcą. Każdy mógł odczytać swoją przyszłość z figur powstałych z lania wosku, odczytać imię przyszłej żony, czy męża, dowiedzieć się o zawód wykonywany w życiu dorosłym, czy o status społeczno – ekonomiczny.
Dodatkową atrakcją w tym dniu była dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Młodzież bawiła się przy muzyce puszczanej przez DJ Matt van Wegas – Mateusza Burmistrzaka z klasy 2b. Nagłośnieniem zajęli się uczniowie klasy 2a : Dominik Tanasiewicz, Kacper Sikorski. Uczniowie bawili się doskonale.
M. Pudrzyńska

 

 

 

Polecamy

Akcje

Partnerzy

Odwiedziny

Dzisiaj6
Wczoraj7
W tym tygodniu13
W tym miesiącu94
Ogólnie153433