Dzisiaj jest: piątek 19 stycznia 2018. Imieniny obchodzą: Andrzej, Bernard, Erwin, Erwina, Eufemia, Henryk, Kanut, Mariusz, Marta, Matylda, Mechtylda, Pia, Racimir, Sara.

W dniu 3 października 36 osobowa grupa młodzieży pod opieką p. M. Barańskiej, E. Bilińskiej i M. Pudrzyńskiej, wyruszyła na wycieczkę integracyjno – edukacyjną do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W Muzeum znajduje się kilka samodzielnych zespołów architektonicznych, doskonale uzupełniających odtworzoną wieś rzędową. Są to:

  • Zespół karczemny z karczmą z Sochocina – jedynym tego typu obiektem zachowanym na obszarze Mazowsza północno-zachodniego, kuźnią z Żuromina i chałupą z Drwał.
  • Zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu, z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną. W skład zespołu dworskiego wchodzi również oryginalna siedemnastowieczna kaplica z miejscowości Dębsk.
  • Kościół wraz z dzwonnicą. Jest to osiemnastowieczna świątynia przeniesiona w 2007 roku z miejscowości Drążdżewo położonej niedaleko Przasnysza.

Zwiedzaliśmy również oryginalnie zachowane zabudowania wiejskie. W obejściach zachowany jest również mikro-pejzaż związany bezpośrednio z rejonami, z których pochodzą konkretne zagrody, czy też elementy małej architektury: kapliczki, krzyże, etc. W programie wycieczki było także zwiedzanie muzeum sztuki ludowej oraz powozowni. Uczniowie samodzielni wytwarzali masło, które następnie kosztowaliśmy z chlebem pieczonym według tradycyjnej receptury. Kolejnym punktem była przejażdżka wozem konnym, co wprawiło nas w doskonałe humory, aby w ostatnim punkcie wycieczki dobrze się bawić przy ognisku.

Polecamy

Akcje

Partnerzy

Odwiedziny

Dzisiaj10
Wczoraj24
W tym tygodniu105
W tym miesiącu461
Ogólnie129482